Sample Application with Ionic 2

The first public alpha of Ionic 2 was announced last week at Angular Connect. Check out the announcement blog post.

To experiment with Ionic 2 (and Angular 2), I created a new version of the Employee Directory application I wrote when I first explored Ionic almost two years ago.

Try It Here


Click here to run a hosted version of Employee Directory built with Ionic 2.

First Impressions

If you are already familiar with ECMAScript 6 you’ll immediately feel comfortable with the new constructs (classes, modules, etc) your Ionic 2 project is built with. If you are new to ES6, now is probably a good time to dive into it. Check out my ECMAScript 6 tutorial if you are looking for a place to start.

A lot has changed in Angular 2 and Ionic 2. But once you identify the basic building blocks, and find your way to controllers and templates, you’ll find yourself back in familiar territory. Like they did with Angular v1, the Ionic team is doing a great job at removing the hurdles and providing a solid project structure to start with.

Resources

Source Code

The source code for the application is available in this repository. on GitHub.

24 Responses to Sample Application with Ionic 2

 1. Juri October 26, 2015 at 1:36 pm #

  Hi, thx for sharing. From your experience in creating this project, would you say ppl can start building their stuff with it or is it still too early. Quickly exchanged some tweets with Adam Bradley (from the Ionic team) and he was more like it’s still too early..and go with v1 if u plan to release ur app in production.

  • Christophe Coenraets October 26, 2015 at 3:31 pm #

   Hi Juri. I’d definitely go with what the Ionic team tells you. Here is the disclaimer from the http://ionic.io/2 page: “Be advised: it’s alpha software, and we will be improving it rapidly in the coming weeks and months.”

 2. Henry Pandales November 14, 2015 at 3:02 pm #

  excelente. solo hace 15 días que me ingrese al mundo y entorno de programación ionic y estoy muy sorprendido de todo lo que se puede hacer y volar con la imahinación de un buen programador.

  En lo fundamental se pueden hacer proyectos complejos como el que estoy pensando de unir toda una comunidad de mas de 400 mil habitantes.

  Soy chocoano y vivo en Quibdó, tenemos problemas de comunicación por tal razon he creado la página web http://www.somoschoco.com con el objeto de ser un servicio promocional, cultural y social con impacto positivo en donde todos podamos albergar videos y fotos de costumbres y tipicidades.

  Desde ya ionic2 una pasión
  @henrypandales

 3. Weliton November 16, 2015 at 11:49 am #

  Hello,thanks for the article, helped me a lot, but I have a question about how was the process for transpiler your code?

 4. futbol çorapları November 17, 2015 at 7:28 am #

  quality, availability and price of manufacturing.

 5. sohbet November 23, 2015 at 11:23 am #

  good blog thanks admin

 6. dungpx November 25, 2015 at 3:35 am #

  Hi, do you share some tut about rest api, storage data in ionic 2

 7. sohbet December 8, 2015 at 2:51 pm #

  very nice to blog admin

 8. Taksim Resim Kursu December 28, 2015 at 11:37 am #

  Merhabalar sanat aşığı biri olarak öğrencilerimize güzel sanatlara hazırlık konusunda yardımcı olmakla beraber sizlerin kişisel gelişimini tamamlayarak sanata olan ilginizi geliştirerek hayal gücünüzü somutlaştırmanıza olanak sağlamaktadır.
  Sanat eserleri üretmek ruhsal bir destek ve ilgi gerektirmektedir. Ruhunuzu ferahlaştırmak ve hayal gücünüzdeki eserleri somutlaştırarak eserlerinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.
  Eğitim alanındaki eksiklikleriniz için taksim resim kursu olarak sizlerleyiz…

 9. vodafone net December 28, 2015 at 12:41 pm #

  Doyumsuz bir internet ziyafeti için vodafone net ayrıcalıklarından yaralanabilirsiniz. Sevdikleriniz ile anı yaşayabilir evinizi sinamaya çevirebilirsiniz. Dünyanın tanımış bilmiş olduğu bir markayı Türkiyede gururla taşıyoruz. Sizde interneti verimli ve hızlı kullanmak için bizi seçiniz.

 10. 2016 yılına girdiğimiz bu ilk günün yorgunluğu üzerimizde hala bulunmaktadır. Yeni kayıtlar aldığımız bugünde yeni yıl kampanyası olarak % 60 indirimli fiyat seçenekleri sizlerle. Bakırköy güzel sanatlara hazırlık kursları olarak vermiş olduğumuz bu eğitimler ile öğrencilerimizin kişisel gelişimini tamamlamalarına yardımcı olarak eşsiz sanat ürünleri üretmelerine yardımcı olmaktayız.

  Bakırköy Resim Kursu olarak sizleri sektörün en önemli eğitmenlerince yetiştirmekteyiz.

 11. çelik raf January 1, 2016 at 2:21 pm #

  Informative blog… Qtriangle InfoTech is

 12. Bakırköy Resim Kursu February 3, 2016 at 4:47 pm #

  Kursumuzda güzel sanat geçirmek ve sanat eserleri üretmek adına bizleri tercih edebilirsiniz. Bakırköy resim kursu ile sanat eserlerini eşsiz bir şekilde üretebilirsiniz. Avcılar ve Esenyurt şubeleri ile sizlere haftanın yedi günü hizmet vermekteyiz. Ubeyt ÇAĞATAY eşliğindeki kurumumuz yüzlerce öğrencisinden sonra sizleride güzel sanatlara hazırlamakta eek sarfetmeye hazır. Sizleri atölyemize bekliyoruz.

  http://ruyaavcisi.com/

 13. Taksim Tercüme Bürosu February 3, 2016 at 5:22 pm #

  Sertifikalar, uluslararası sözleşme metinleri, mahkeme evrakları, anlaşmalar gibi resmi makamlara sunulması gereken evrakların tercümesi yemin zaptı bulunan, alanında uzman tercümanlarımızca yapıldıktan sonra anlaşmalı olduğumuz noterde tasdiki yaptırılır ve bu tercümeleri isterseniz büromuza uğrayarak alabilir, isterseniz kuryelerimiz aracılığıyla adresinize iletebiliriz. Taksim Tercüme Bürosu ile çevirilerinizi gerçekleştirmekteyiz.

 14. yurtdışı portfolyo hazırlık February 25, 2016 at 4:00 pm #

  Arkhe Sanat Yurtdışı Portfolyo hazırlık Eğitim Programı Başta İtalya, İngiltere, Fransa, Amerika olmak üzere birçok ülkede üniversitelerin Güzel Sanatlar, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültelerinde, Interior Design, Graphic Design, Fashion Design, Industrial Design, Visual Art ve Architecture Bölümlerinde Lisans veya Yüksek Lisans Eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik belli bir çalışma disiplini izleyerek öğrencinin tercih etmiş olduğu bölüm uygulamaları ile farklı teknik ve malzemelerle oluşturulan ve dijital ortamda sunulan portfolyo çalışmalarını kapsamaktadır. Bu süreçte öğrenci tercih ettiği bölümle ilgili Desen Çalışmaları, Proje Tasarımı, Temel Sanat Eğitimi, Tasarı Geometri, Teknik Resim, Perspektif, Maket Yapımı, Dijital ortamda Proje Çizimi, Tipografi Uygulamaları, İllüstrasyon Çizimi, Boyama Teknikleri gibi dersleri alarak Portfolyo çalışmalarını tamamlar.

  http://www.arkhesanat.com/egitim/yurtdisi-portfolyo-hazirlik/

 15. Thomas April 23, 2016 at 5:11 pm #

  Thank you for the updated app Christophe. Since the format of Ionic 2 is different, what are your thoughts on a rewrite of the original tutorial along with the updated app? Keep up the good work.

 16. propchill May 19, 2016 at 7:35 am #

  Mumbai for one is the financial capital of India -the ‘King City’ and has the mojo to fight back and recover. The turnaround may take some time, but is bound to happen. Real estate developers in Mumbai just need to keep patience and faith.Luxury apartments in Mumbai

 17. Etiler Klima Servisi July 23, 2016 at 9:23 am #

  I thank those who seeking a full application now.

  Sarıyer Klima Servisi
  Göktürk Klima Servisi
  Etiler Klima Servisi
  Vestel Klima Servisi
  Kağıthane Petek Temizleme

 18. CIIT Noida April 25, 2018 at 2:44 am #

  You have share the great info. I like your post. Thanks for sharing the good points

  Best B.Tech College in Noida

 19. yuvaraj singh November 23, 2020 at 5:46 am #

  Thanks for sharing this informative content , Great work
  To crack scrum master interview : Scrum Master Interview Questions

 20. yuvaraj singh December 22, 2020 at 6:38 am #

  Thanks for sharing this informative content , Great work
  Leanpitch provides online training in Devops coaching during this lockdown period everyone can use it wisely.
  Devops Online Training

Trackbacks/Pingbacks

 1. Sample Ionic 2 Application with a Salesforce Back-End | Christophe Coenraets - October 28, 2015

  […] my previous post, I shared an Employee Directory application built with Ionic […]

 2. Mobile Web Weekly No.80 | ENUE Blog - November 8, 2015

  […] Sample Application with Ionic 2 […]

 3. IonicRealty: New Ionic 2 Sample Application | Christophe Coenraets - January 26, 2016

  […] couple of months ago, I shared a first Ionic 2 sample app built with Ionic 2 alpha. Ionic 2 is now in beta and things have changed a bit. To stay up to date […]

Leave a Reply

css.php