Revamped Apache Cordova Tutorial

A few weeks ago, I delivered a Cordova/PhoneGap Workshop at jQuery UK in Oxford. Great conference in a great location!

I took the opportunity to revamp the workshop I had been delivering at PhoneGap Day in Portland and Amsterdam, and at LXJS in Lisbon.

I thought it could be useful to a larger audience, so I just posted the updated materials for the first part of the workshop (Cordova CLI, Single Page Architecture, Templates, Cordova APIs, Hardware Acceleration, Performance Techniques, etc.) here.

In the second part of the workshop, I covered AngularJS and the Ionic Framework. I will post the materials soon.

5 Responses to Revamped Apache Cordova Tutorial

 1. fred July 2, 2014 at 5:17 pm #

  Merci

 2. Muls July 11, 2014 at 9:32 am #

  Fantastic tutorial Christophe, when are you posting the second part?

  Can’t wait to try it!

 3. Bilal Öztürk July 13, 2014 at 8:57 am #

  Uzman Kuaför uygulamasında kahramanımızla beraber sizlere bir bayan karakter vereceğiz. Verilen bu bayan karakteri en iyi şekilde kontrol etmeye çalışacak, onunla beraber enfes bir şekilde eğlenmek için çabalayacaksınız. Oyunda mükemmel skorlar elde etmek ve sıralamada yer hakkı edinmek amacıyla ( Fare ) kullanacaksınız. Kullanılacak olan bu kontrol aracı ile her türlü talimatı anında yerine getirme şansınız da bulunuyor. Bu oyunda yeni tasarımlar ve yeni modeller oluşturmak amacıyla parkurda size verilecek olan nesnelerden ve cisimlerden yararlanmanız gerekiyor. Sizlere şimdiden iyi şanslar ve bol eğlenceler dileriz arkadaşlar. http://silahlioyun.net/ Yine mükemmel diyebileceğimiz Strateji Oyunları ve Silah Oyunları ile birlikteliğimize devam ediyoruz. Paylaştıkça beğeni alacağınız en güzel ayarlamalarla sizleri memnun edecek olan sitemizi takipte kalmanızı öneririm.

 4. Bruno Carvalho July 24, 2014 at 5:59 pm #

  Great stuff! I am using to create a tourist guide. If possible, explain to us how to use an external data source (json, with $ http) tried several ways and could not implement.
  This post: http://coenraets.org/blog/2014/02/sample-mobile-application-with-ionic-and-angularjs

  Thanks and keep up the job.

 5. nvcken July 30, 2014 at 12:17 am #

  Sound amazing.
  Is there article about force update liked native app from google play, apple store by using ionic?
  Thanks

Leave a Reply

css.php